O opatrnosti

Ať se každý stará sám o sebe.

"Šla jsem po ulici, nikde nikdo, jen kus přede mnou jedna starší žena. Štrachala se v tašce, a najednou koukám, že jí vypadla peněženka. Nevšimla si toho a šla dál", vyprávěla mi M. u kafe. M. mi byla vždycky sympatická, taková správná ženská, plná elánu, elegantní, uvolněná, příjemná.

"Tak to měla štěstí, žes tu peněženku viděla", povídám.

"Kdepak, nejdřív jsem ji chtěla taky zavolat, ale pak jsem si řekla, co když mě obviní, že se jí z té peněženky něco ztratilo. Nejsem přece blázen, člověk není nikdy dost opatrný. Šla jsem dál, jako bych nic neviděla, a tu peněženku jsem tam nechala ležet."

Káva mi zhořkla a sevřelo se mi srdce, možná i nad sebou, že jsem jí neřekla "Ty krávo"…

***

Asi bych sem tenhle svůj divný zážitek nepsala, protože nevyhledávám ojedinělé a výjímečné odchylky a úchylky. Neskutečně úchylné se mi tohle opravdu zdá. Jenže je to opravdu tak výjímečné jednání?

Vzpomněla jsem si na Saulovu pohádku (už to bohužel smazal) o slepci, který dostal zlatou minci a vyměnil ji za pouhý chleba, protože neviděl, že je zlatá. Řešilo se tam kdeco okolo, a když jsem napsala, že bych tomu slepci jednoduše řekla, že ta mince je zlatá, všichni byli proti. Že prý se nemá zasahovat do běhu věcí. Možná na každé jednání se dá najít "náboženství". A pak je člověk tak zblblej, že už ani neví, co je vlastně správně

 1. mimiane

  Taky mě to připadá naprosto vymyšlený příběh. Nevěřím,že člověk vidící peněženku,ji automaticky nezvedne, to zda ji otevře, odevzdá, či si ji ponechá,je otázka jiná a z lidskýho hlediska logická…A teď jednu perličku..Na poštovní schránce ležela peněženka,po otevření jsem zjistila,že patří staré paní z vedlejšího vchodu. Paní,se kterou nemluví celý vchod , pro její zlobu.Když nebyla doma,projížděla jsem město autem, až jsem jí našla a peněženku s dvanácti stovkama a OP jí vrátila.Ještě ani netušila,že jí nemá a pak mi vyprávěla jak si ji položila na ten kaslík,aby mohla vyndat tužku a zapsat a nahlásit policajtům číslo auta, co stálo před poštou,tam,kde byl zákaz. Poděkovat jaksi zapoměla…..To auto, jak se později zjistilo,bylo mýho syna…..

 2. ratka

  Mimi, to je krasny pribeh :o) ze zivota. Jojo. Clovek vraci veci protoze mu to prijde samozrejme prirozene.A jiny hlasi "viniky" protoze mu to prijde samozrejme prirozene. To je fakt pekny pribeh :o))

 3. Jessie

  [28] Tak to je opravdu zajímavé, díky za navedení sem, Wu. Vychází mi z toho, že vlastně nejen já mám mezery ve znalostech oproti středověkému občanovi, ale že je asi máme všichni :-). Prostě tohle nikdo s jistotou neví.

 4. Jessie

  [27] Teď nevím, jestli ti rozumím, Saule. Těmi pohádkami myslíš, že druhého člověka vidíme ne takového, jaký je, ale jakého ho chceme vidět? Tak to je myslím špatně a když se těchto "pohádek" zbavíme, dost si pomůžeme.

 5. Jessie

  Myslím, že je to tak, jak píše Vivien: "I takové myšlení se u lidí vyskytuje." To, že já bych něco nikdy neudělala a myslím jinak, nevylučuje, že se najde někdo jiný, kdo to udělá. Já taky nepochopím myšlení masového vraha a přece to existuje :-).Moc hezký příběh, Mimi. Ale myslím, ratko, že to Mimi myslela trochu jinak, než ty, asi spíš trochu trpce.

 6. ratka

  Jessie, vsak ano. Myslela. Ale kdyz udela krok dal tak se zvedne nad uvazovani jak ty me tak ja tobe. A bude delat to co je ji prirozene. (vracet penezenky)Nebude zavisla ve svem jednani a mysleni na tom druhem. (zda podekuje nebo ne, zda je protivny nebo neni)Proste ten krok k nezavislosti je zaroven i krokem k vnitrnimu klidu.alespon ja to tak vnimam.

 7. mimiane

  Ano Ratko,máš naprostou pravdu, když vidím tu nerudnou babku,jak se marně snaží dostat svůj pojízdný nákupní košík do kolovny, vyběhnu a pomůžu jí.Nemám na ní zlost,je prostě taková,… já to nezměním a ani se nepokouším.Jsem v klidu.

Odvaž se, potom se uvidí

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s